» Tabanca Nasıl Çalışır ?Bir tabancanın çalışmasını hayalen bir düşünüp çalışma mantığını anlamaya çalışalım. Örnek olarak elimize bir Sig Sauer P228 aldık. Şarjörüne 10 adet fişek koyduk. Sürgüyü geriye doğru sonuna kadar çektiğimiz zaman yerine getiren yay sonuna kadar sıkışır ve potansiyel bir güç meydana gelir. Aynı zamanda sürgü geriye doğru gelirken horozu geriye doğru ittirerek horoz çentiğine horoz kurma parçasının geçerek horozun geride kurulu kalmasını sağlar. Sürgüyü bıraktığımız zaman az önce bahsettiğimiz yerine getiren yaydaki potansiyel güç sürgünün ani bir şekilde kapanmasını sağlar. Sürgü kapanırken doldurma parçası adı verdiğimiz parça fişeğin arka kısmından ileriye doğru iterek şarjörden çıkarır ve ileriye doğru itelemeye devam eder. Çekirdeğin oval uç kısmı fişek rampasından yukarı doğru tırmanıp fişek yatağına girmeye başlarken fişeğin arka kısmı da yükselerek kovan dip tablasının tırnağa geçmesini sağlar. Böylece sürgü tam olarak yerine oturarak fişeği de fişek yatağına tam olarak yerleştirir. Bu işlem dolduruş aşamasıdır.

Tetiği çektiğimiz zaman, tetiğe bir pim ile bağlı olan intikal manivelası, horoz kurma parçasını hareket ettirerek, bu çenelerin birbirinden ayrılmasını sağlar. Serbest kalan horoz hızla ateşleme iğnesine çarpar. İğne de kovanın kapsülüne darbe yaparak. Kovandaki barutun ateşlenmesini sağlar. Barut hiç bir zaman patlamaz. Barut sadece hızla yanarak kendi hacminin 300 ila 600 katı genişliğindeki bir barut gazı oluşumunu sağlar. Tabii bu yüksek derecedeki basıncın daracık kovan içerisinde oluşması sonucunda, kovan içerisinde her alana eşit derecede etki eden barut gazı basıncı, en zayıf yer olarak çekirdeğe doğru yönelir ve çekirdeğin kovandan ayrılarak namlu içerisinde yolunun devamını sağlar. Çekirdek namlu içerisindeki yiv ve set adı verilen helezonik şekildeki girinti ve çıkıntılar vasıtasıyla aynı zamanda dönüş gücü kazanarak güçlü ve hızlı bir şekilde hedefe doğru yoluna devam eder. Barut gazı çekirdeğin ileri gitmesini sağlarken aynı zamanda kovanın da geriye doğru hareket etmesini sağlar. Ama çekirdeğin namluyu terk etmesi daha önce gerçekleşir. Çekirdek namluyu terk ettikten sonra, barut gazının geri kalanı kovanla beraber sürgüyü sert bir şekilde en geriye kadar getirir. Tırnak tarafından sürgüyle aynı doğrultuda hareket ettirilmesi sağlanan kovan, kovan çıkarıcı adı verilen parçaya çarptırılarak dışarı doğru atılır.
Daha önce belirttiğimiz gibi sürgünün geri gelmesi ile sistem kurulmaya başlanmış, sürgü geri gelirken kovan dışarı atılmış ve horoz kurulmuş, yerine getiren yayın etkisiyle sürgü kapanarak yeni fişeğin tekrar sürülmesini sağlamıştır. Her atışta ayni olaylar tekrarlanır. Şarjördeki son fişek, fişek yatağına sürüldüğünden itibaren; şarjördeki gerdel adı verilen parça sürgü tutucu pime yukarı istikamette baskı yapmaya başlar. Ama bu aşamada bu, pek bir şey ifade etmez. Son fişek ateşlenip sürgü geriye geldiği anda şarjördeki gerdelden aldığı kuvveti kullanan sürgü tutucu pim adlı parça, fırsatını bulur ve sürgü üzerindeki çentiğe geçerek sürgünün geride kalmasını sağlar. Böylece şarjör değiştirmek için kolaylık elde etmiş oluruz. Ard arda patlayan bir silahın son atışta sürgüsünün geride kalmasının sebebi budur.Böylece normal şarjörlü bir tabancanın nasıl çalıştığını anlamış olduk.

Kaynak: http://spawn666.blogcu.com


Duyuru
Sitemizde güncelleme çalışmaları devam etmektedir.
Görüş ve önerilerinizi bizimle paylaşabilirsiniz !